Cholesterol
Podwyższony cholesterol
- Błonnik
- Czym jest błonnik?
- Rodzaje błonnika
- Właściwości błonnika
- Walka z zaparciami
- Odchudzanie
- Obniżanie cholesterolu
- Błonnik a cukrzyca
- Inne funkcje błonnika
- Źródła błonnika
- Deficyt błonnika
- Podwyższony cholesterol
Dla zdrowia...
Mam podwyższony cholesterol - co dalej?
Ponad połowa dorosłych polaków ma podwyższony cholesterol, również ponad połowa z nich o tym nie wie. Kiedy już otrzymamy wyniki lipidogramu, świadczące o podwyższonym cholesterolu wiedza wielu z nas kończy się na tym, że trzeba go obniżyć. Ale jak?
Wartością prawidłową cholesterolu całkowitego jest mniej niż 200mg/dl (8,2 milimole/l). Już balansowanie na górnej granicy normy oznacza, że czas zainteresować się swoim zdrowiem. Jego podwyższony poziom przyczynia się do powstawania nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, które są poważnym czynnikiem ryzyka zawału serca, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych, udaru niedokrwiennego mózgu czy otępienia. Dlatego trzeba przeciwdziałać powstawaniu tych powikłań najszybciej jak się da.
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest dieta. Aby obniżyć poziom trójglicerydów i podnieść poziom „dobrego cholesterolu” (cholesterol HDL), należy wprowadzić do swojej diety więcej tłuszczów nienasyconych. Znajdują się one głównie w olejach, na przykład lnianym czy w pestkach dyni, w rybach morskich takich jak łosoś, lub w owocach morza. Ponadto, co może być bardzo przykre dla wielu z nas, należy zmniejszyć ilość węglowodanów w naszej diecie, zwłaszcza cukry proste, które są bardzo łatwo przyswajalne. Tak więc w odstawkę idą wszelkie słodycze i desery, jak również soki i napoje w których jest bardzo dużo cukru.
Drugą bardzo ważną sprawą są ćwiczenia fizyczne. W obecnych czasach praca większości ludzi jest siedząca, a gdy wracają do domu spędzają czas przed telewizorem i komputerem. Należy więcej spacerować, biegać, ćwiczyć na siłowni czy chodzić na fitness. Absolutnym minimum jest wysiłek fizyczny 3 razy w tygodniu, przez ponad pół godziny. Nie tylko pomoże to obniżyć poziom cholesterolu, ale również sprawi, że poczujesz się pełen energii i szczęścia.
Warto również pomyśleć o suplementach diety takich jak Cholester, które wspomagają obniżanie cholesterolu. Swoje sprawdzone działanie Cholester zawdzięcza zawartości steroli roślinnych oraz monakoliny K, uznawanej za naturalny odpowiednik statyn, która powstaje podczas fermentacji czerwonego ryżu. Dzięki czemu w organizmie utrzymywany jest prawidłowy poziom cholesterolu.
Walka z podwyższonym cholesterolem jest bardzo ważna i choć dla niektórych może nie być łatwa, to jej efekty zdecydowanie wpłyną nie tylko na cholesterol, ale również na dobre samopoczucie.